Skocz do treści Skocz do menu

WYPRAWA

Miliony ziaren piasku

Miliony ziaren piasku
Czas trwania wyprawy:
11 dni
Region:
Algieria
Afryka
Najbliższy termin:
15.10.2018 - 25.10.2018
Cena:
1100 EUR
Koszt przelotu:
2300 - 2900 PLN

ZAREZERWUJ MIEJSCE INNE TERMINY I CENY

MAPA

mapa

Charakter

Czy słyszeliście o rycerzach pustyni? Błękitnych ludziach? Dumnych nomadach? Ile prawdy jest w opowieściach krążących o Tuaregach wśród Europejczyków? Ile wiemy o pustyni? Język polski załatwia sprawę prosto - pustynia, czyli pustka. Ale przecież nawet nasza pustynia błędowska nie jest pusta! A co dopiero Sahara! Ta podróż to niezwykła okazja do poznania tajemnic pustyni. Zobaczenia jak wiele odcieni może mieć piasek, co wiatr może wyrzeźbić w skałach, a także poznania historii tej niegdyś żyznej ziemi, poprzez malowidła i ryty naskalne. To także możliwość zetknięcia się z kulturą Tuaregów Kel Azdżer. Sprawdzenia co znaczy, iż są "błękitni". Czy naprawdę są rycerzami i czy więcej w nich dumy, czy poczucia humoru. Czeka nas wspaniała przygoda. Zobaczmy jak Tuaregowie świętują swoje tradycyjne święto Sebiba* (termin Sebiby przypada przeważnie na przełom października i listopada) i spędzimy z nimi niemal 2 tygodnie na pustyni. Następna okazja nadarzy się dopiero za rok!

Atrakcje

ROZWIŃ

GŁÓWNE ATRAKCJE:

 • Spotkanie z Tuaregami Kel Azdżer – nomadami pustyni.
 • Park Tassili w masywie Tassili N’Azdżer – region wpisany na światową listę kultury dziedzictwa UNESCO. Przeróżne formacje skalne. Łuki, lasy, iglice.
 • Ryty i malowidła naskalne – z czasów kiedy na Saharze dominowały bogate w zwierzynę łowną pastwiska (El Beridj, jaskinia Muflona, In Djaren, Tin Teghert, Tegharghart).
 • Erg Moul n'Aga – skalna iglica i okalające ją pomarańczowe diuny.
 • Erg Tin Merzouga – czerwone i różowe diuny (Ouan zaouaten. Ouan n’aguen).
 • Essendilene – skalny kanion.

OPCJE WYJAZDU ROZSZERZONEGO:

 • Festiwal Sebiba – coroczny festiwal Tuaregów Kel Azdżer odbywający się przeważnie na przełomie października i listopada (dokładny termin ustalany jest z ok. 4 miesięcznym wyprzedzeniem). Posiada kilkusetletnią tradycję i stanowi unikalną okazję, do zobaczenia autentycznych tańców tuareskich, którym towarzyszą śpiewy i obrzędy. +1 dzień, dopłata 100 EUR/os. W cenę wliczone jest dodatkowe zakwaterowanie w Djanet (hotel ***).
 • Płaskowyż Jabbarenpieszy trekking gigantyczny kompleks skalny, uważany przez Tuaregów za świątynię sztuki prehistorycznej. Słynący z mnogości labiryntów, rytów naskalnych i malowideł (m.in. hipopotamy) – pieszy trekking, +1 dni, dopłata 100 EUR/os. W cenę wliczone jest pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu).
 • Trekking na wielbłądach – niezapomniane przeżycia, pozwalające przekonać się jak kiedyś wyglądało życie Tuaregów, +2 dni, dopłata 150 EUR/os. lub +3 dni, dopłata 200 EUR/os. W cenę wliczone jest pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu).
 • Tassili Hoggar – niezwykła okazja aby zobaczyć jedne z najbardziej tajemniczych gór na świecie, które są kolebką Tuaregów Kel Ahaggar. Pomiędzy szaro-fioletowymi skałami i piaskiem znajdziemy wulkany, tajemnicze groty, szczyty i labirynty skalne oraz formacje, które przywołują w pamięci bajkowe obrazy zamków, stworów, magicznych krain. Odwiedzimy samotnię Charlesa de Foucauld, jednego z pierwszych znawców kultury tuareskiej, oraz zobaczymy ponoć najpiękniejszy zachód słońca w tej części Sahary. Nie zabraknie też diun w najróżniejszych odcieniach. Na koniec zwiedzimy tuareską stolicę – Tamanrasset. Dawny Fort Laperrine był centrum handlu karawanowego, dziś Tamanrasset jest centrum przemytu. +8 dni, dopłata 900 EUR/os., możliwość przelotu na trasie Djanet - Tamanrasset – płatne dodatkowo wg. stawek przewoźnika lotniczego. W cenę wliczone jest pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu), a także dodatkowe zakwaterowanie w Tamanrasset.

Warto wiedzieć

ROZWIŃ

Witamy serdecznie!

Wyprawa do Algierii ma charakter przygodowy. Należy się przygotować na trudy przejazdu przez pustynię i pieszych spacerów (dzienny dystans do pokonania samochodem to ok. 50-150km, w jednym samochodzie terenowym ok. 3-4 Uczestników, piesze wycieczki do 2 godzin), brak dostępu do prawdziwej toalety i duże wahania temperatur między dniem, a nocą (temperatury w dzień mogą dochodzić do 45 stopni, a nocy spadać poniżej zera).

Zdrowie. W Algierii nie ma zagrożenia malarią. Należy jednak liczyć się z możliwością rozstrojów żołądka spowodowanych zmianą diety. Dla bezpieczeństwa zalecamy szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, Wzw A i Wzw B. - szczegółowe informacje przesyłamy każdemu indywidualnie.

Noclegi. Noce spędzać będziemy w namiotach (ochotnicy pod rozgwieżdżonym niebem). Każdy z Uczestników będzie miał do swojej dyspozycji materac.

Wyżywienie. Dieta Tuaregów algierskich składa się głównie z ryżu, chleba oraz makaronu. Towarzyszą im sosy z warzyw i mięsa, choć na mięso nie zawsze można sobie pozwolić. Tuaregowie wypiekają chleb–tagila w piasku pustynnym i jedzą go pokruszonego z sosem. Będziemy mieli okazję taki chleb upiec i spróbować go podczas naszej wyprawy. Nieodłącznym elementem każdej przerwy na jedzenie będzie też tuareska herbata. Do naszej dyspozycji będzie kucharz, który będzie przygotowywał nasze posiłki.

Bagaż. Na wyprawę należy zabrać śpiwór, cieplejsze ubranie np. polar i długie spodnie oraz dobre buty za kostkę. Przyda się też odpowiedni zapas akumulatorów do aparatów fotograficznych (dostęp do energii elektrycznej będzie z przyczyn oczywistych utrudniony). - pełen spis przydatnych przedmiotów przesyłamy każdemu Uczestnikowi indywidualnie.

Proszę pamiętać, iż Algieria to kraj muzułmański. Tuaregowie są bardzo tolerancyjni, warto jednak przestrzegać pewnych zasad dotyczących ubioru i zachowania.

Zapraszamy tam, gdzie kończy się szlak!

Zespół Wagabundo Travel

Szczegółowy plan

ROZWIŃ

1 Dzień: Polska - Algieria (Djanet)

Spotykamy się na Międzynarodowym Lotnisku im. Fryderyka Chopina (Okęcie) w Warszawie – hala odlotów, przy stanowisku odpraw WAGABUNDO Travel, gdzie następuje oficjalne rozpoczęcie wyprawy. Po odprawie lotniskowej odlatujemy do Algierii (Djanet). Po przylocie do Djanet transfer do hotelu. Nocleg.

Dzień 2: Djanet - Alidema, Monkhor

Wypoczęci, zaraz po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Tadrartu. Przecinamy morze pomarańczowego piasku regionu Alidema, gdzie robimy krótką przerwę na tuareską herbatę i posiłek. Pod wieczór docieramy w okolice Monkhor, gdzie piasek jeszcze nieśmiało otula skały. Miejsce to słynie z barwnych wschodów słońca i atłasowych diun. Nocleg spędzamy na piasku, pod rozświetlonym tysiącami gwiazd niebem.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

3 Dzień: Oun Tehek, El Barkat i El Beridj

Kierujemy się dalej na południe. Eksplorujemy rejon skał Oun Tehek i płaskowyżu El Barkat. Po drodze co chwile zatrzymujemy się na piesze wycieczki, aby podziwiać fantazyjne formacje skalne, które wyrzeźbił tu wiatr oraz prehistoryczne rysunki. Malowidła te stanowią ślad po toczącym się na Saharze, tysiące lat temu życiu, kiedy była jeszcze zielona i pełna wody. Na nocleg zatrzymujemy się w okolicach jaskini Muflona. Zasypiamy, wpatrzeni w oświetlone blaskiem naszego ogniska ryciny. Nad nami, jak co dzień, gwiazdy :)

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

4, 5 i 6 Dzień: Region Tadrart (Moul’n’Aga, Tamazguida, Tin Merzouga, Intehak, In Djaren, Tisseteka)

Wjeżdżamy w region Tadrart. Przez trzy kolejne dni czekają nas widoki jak z pocztówek. Bezkresne morze skalnych łuków, diun, iglic. Staniemy pod kamienną twierdzą Moul’n’Aga, zgubimy się w kanionach Tamazguida, wdrapiemy na diuny ergu Tin Merzouga. Będziemy zasypiać w blasku księżyca i budzić się z pierwszymi promieniami słońca. Bez pośpiechu, zgodnie z rytmem pustyni. Szóstego, ostatniego, dnia wyruszamy spod łuku skalnego Intehak i kierujemy się w stronę kanionu In Djaren. Naszym celem jest grota Tisseteka. To wyjątkowe miejsce będzie dzisiaj naszym schronieniem.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

7 Dzień: Region Timras (Timghas, Emouroden, Tilalen, Tikoubaouine)

Z samego rana ruszamy w kierunku Djanet, aby po uzupełnieniu zapasów udać się na północ, w region Timras. Po opuszczeniu Djanet przejeżdżamy jar Timghas. Odwiedzamy jaskinie Emouroden, po czym pieszo klucząc przez labirynt Tilalen dochodzimy do niezwykłego lasu skalnych obelisków Tikoubaouine, przedziwnych skał zawieszonych na niskich podstawach nazywanych przez tutejszych Tuaregów „zawieszonymi mieczami”. Rozbijamy tu obóz i oddajemy się spacerom, ...ponownie zasypiamy pod rozgwieżdżonym niebem ;).

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

8 Dzień: Tin Teghert, Iheri

Dzisiejszego dnia czekają nas niezwykłe płaskorzeźby Tin Teghert, na płasko-niżu Dider. Duże płyty pokryte są pięknymi rzeźbami zwierząt. Znajdziemy tu bydło, żyrafy, gazele, nosorożce, strusie. Niezwykłość tych rzeźb polega też na tym, iż wykonane są z niezwykłą drobiazgowością (spirale, zdobienia), a ich rozmiary są wyjątkowo duże i dochodzą do 5,5 metra.
Na nocleg zatrzymujemy się w okolicach Iheri, małej oazy z wodnymi gueltami, w których uciekając od trudów podróży, będzie można się wykąpać.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

9 Dzień: Kanion Essendilene

Eksplorujemy rejon kanionu Essendilene, pełen wawrzynów, akacji i palm. Znajdują się tu także wodne oczka, z których wodę czerpią miejscowi Tuaregowie. Jest to jeden z najbardziej spektakularnych wąwozów tego regionu. Obóz rozbijamy w pobliżu wąwozu.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Woda bez limitu.

10 Dzień: Erg Admer, Tegharghart

Ostatni dzień naszej wyprawy to trawers ergu Admer, najbliższego Djanet kompleksu diun. W jego okolicach zobaczymy też Tegharghart - skałę płaczących krów. Powstanie tych petroglifów datowane jest na ok. 7000 - 8000 lat p.n.e. Najprawdopodobniej wykonał je właściciel stada, który przyprowadzał je tutaj do wodopoju. Wieczorem docieramy do Djanet. Zakwaterowanie w hotelu i zasłużony odpoczynek :). Pożegnalna kolacja z muzyką tuareską w tle.

Rodzaj i ilość posiłków w cenie: 3 posiłki (śniadanie, lunch, kolacja). Nielimitowana woda podczas śniadania i lunchu.

11 Dzień: Djanet - Polska (Warszawa)

Przylatujemy do Warszawy. Ze łzami w oczach żegnamy się, kończąc naszą wyprawę i z uśmiechem na twarzy umawiamy się na kolejną wspólną przygodę ;).


Program ten chroniony jest art. 23 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Eksploatacja tego programu, jego udostępnianie w celach komercyjnych, przerabianie albo inne naruszanie w całości lub w części, bez pisemnej zgody twórcy, jest zabronione pod groźbą sankcji przewidzianych w art. 24 i 448 kodeksu cywilnego oraz w art. 78-80 i 115-123 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

TERMINY I CENY

PŁATNOŚCI:

 • PIERWSZA RATA: 400 EUR - opłata rezerwacyjna płatna przy zapisie

 • DRUGA RATA: 700 EUR - płatna do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

 • KOSZT PRZELOTU: 2300 - 2900 PLN płatny do 35 dni przed terminem rozpoczęcia wyprawy

Organizator wyprawy – Wagabundo Travel – dokonuje rezerwacji i zakupu biletów lotniczych po ich aktualnej cenie. Każdy, kto nie zechce skorzystać z naszego pośrednictwa przy zakupie biletów lotniczych, może je kupić we własnym zakresie.

 • termin:
  15.10.2018 - 25.10.2018
  cena:
  1100 EUR
  koszt przelotu:
  2300 - 2900 PLN
  oferta nr:
  AFR/12

  ZAREZERWUJ MIEJSCE

 • termin:
  07.11.2018 - 17.11.2018
  cena:
  1100 EUR
  koszt przelotu:
  2300 - 2900 PLN
  oferta nr:
  AFR/12

  ZAREZERWUJ MIEJSCE

Świadczenia

CENA ZAWIERA:


 • koszt wizy do Algierii (czas oczekiwania na wydanie do 2 miesięcy!)

 • opiekę pilota Wagabundo Travel

 • zakwaterowanie wg programu

 • transport wg programu (samochody terenowe 4x4)

 • pełne wyżywienie podczas pustynnej przeprawy (3 posiłki dziennie)

 • nielimitowana woda podczas pustynnej przeprawy

 • pozwolenia, opłaty wstępu do parków i rezerwatów przyrody wg programu

 • wszystkie atrakcje wg programu

 • ubezpieczanie (KL, NNW)

CENA NIE ZAWIERA:


 • napojów alkoholowych i innych nieprzewidzianych w programie

 • wydatków własnych

 • dodatkowych atrakcji nieprzewidzianych w programie lub określonych jako fakultatywne

 • zwyczajowych napiwków

KOSZT PRZELOTU NA TRASIE:


 • Warszawa – Djanet – Warszawa

 • Orientacyjny koszt przelotu w klasie ekonomicznej wraz z opłatami lotniskowymi wynosi: 2300 - 2900 PLN