Skocz do treści Skocz do menu

PROJEKT: Arrakis - Afryka | Algieria

Arrakis

Arrakis

11 dniAfryka - Algieria wrzesień - kwiecień
Cena: 1100 EUR Przelot: 2300 - 2900 PLN

Szczegóły projektu:

Charakter

Czy słyszeliście o rycerzach pustyni? Błękitnych ludziach? Dumnych nomadach? Ile prawdy jest w opowieściach krążących o Tuaregach wśród Europejczyków? Ile wiemy o pustyni? Język polski załatwia sprawę prosto - pustynia, czyli pustka. Ale przecież nawet nasza pustynia błędowska nie jest pusta! A co dopiero Sahara! Ta podróż to niezwykła okazja do poznania tajemnic pustyni. Zobaczenia jak wiele odcieni może mieć piasek, co wiatr może wyrzeźbić w skałach, a także poznania historii tej niegdyś żyznej ziemi, poprzez malowidła i ryty naskalne. To także możliwość zetknięcia się z kulturą Tuaregów Kel Azdżer. Sprawdzenia co znaczy, iż są "błękitni". Czy naprawdę są rycerzami i czy więcej w nich dumy, czy poczucia humoru. Czeka nas wspaniała przygoda. Zobaczmy jak Tuaregowie świętują swoje tradycyjne święto Sebiba* (termin Sebiby przypada przeważnie na przełom października i listopada) i spędzimy z nimi niemal 2 tygodnie na pustyni. Następna okazja nadarzy się dopiero za rok!

Atrakcje

GŁÓWNE ATRAKCJE:

  • Spotkanie z Tuaregami Kel Azdżer – nomadami pustyni.
  • Park Tassili w masywie Tassili N’Azdżer – region wpisany na światową listę kultury dziedzictwa UNESCO. Przeróżne formacje skalne. Łuki, lasy, iglice.
  • Ryty i malowidła naskalne – z czasów kiedy na Saharze dominowały bogate w zwierzynę łowną pastwiska (El Beridj, jaskinia Muflona, In Djaren, Tin Teghert, Tegharghart).
  • Erg Moul n'Aga – skalna iglica i okalające ją pomarańczowe diuny.
  • Erg Tin Merzouga – czerwone i różowe diuny (Ouan zaouaten. Ouan n’aguen).
  • Essendilene – skalny kanion.

OPCJE WYJAZDU ROZSZERZONEGO:

  • Festiwal Sebiba – coroczny festiwal Tuaregów Kel Azdżer odbywający się przeważnie na przełomie października i listopada (dokładny termin ustalany jest z ok. 4 miesięcznym wyprzedzeniem). Posiada kilkusetletnią tradycję i stanowi unikalną okazję, do zobaczenia autentycznych tańców tuareskich, którym towarzyszą śpiewy i obrzędy. +1 dzień, dopłata 100 EUR/os. W cenę wliczone jest dodatkowe zakwaterowanie w Djanet (hotel ***).
  • Płaskowyż Jabbaren – pieszy trekking gigantyczny kompleks skalny, uważany przez Tuaregów za świątynię sztuki prehistorycznej. Słynący z mnogości labiryntów, rytów naskalnych i malowideł (m.in. hipopotamy) – pieszy trekking, +1 dni, dopłata 100 EUR/os. W cenę wliczone jest pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu).
  • Trekking na wielbłądach – niezapomniane przeżycia, pozwalające przekonać się jak kiedyś wyglądało życie Tuaregów, +2 dni, dopłata 150 EUR/os. lub +3 dni, dopłata 200 EUR/os. W cenę wliczone jest pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu).
  • Tassili Hoggar – niezwykła okazja aby zobaczyć jedne z najbardziej tajemniczych gór na świecie, które są kolebką Tuaregów Kel Ahaggar. Pomiędzy szaro-fioletowymi skałami i piaskiem znajdziemy wulkany, tajemnicze groty, szczyty i labirynty skalne oraz formacje, które przywołują w pamięci bajkowe obrazy zamków, stworów, magicznych krain. Odwiedzimy samotnię Charlesa de Foucauld, jednego z pierwszych znawców kultury tuareskiej, oraz zobaczymy ponoć najpiękniejszy zachód słońca w tej części Sahary. Nie zabraknie też diun w najróżniejszych odcieniach. Na koniec zwiedzimy tuareską stolicę – Tamanrasset. Dawny Fort Laperrine był centrum handlu karawanowego, dziś Tamanrasset jest centrum przemytu. +8 dni, dopłata 900 EUR/os., możliwość przelotu na trasie Djanet - Tamanrasset – płatne dodatkowo wg. stawek przewoźnika lotniczego. W cenę wliczone jest pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie, woda bez limitu), a także dodatkowe zakwaterowanie w Tamanrasset.

Warto wiedzieć

Witamy serdecznie!

Wyprawa do Algierii ma charakter przygodowy. Należy się przygotować na trudy przejazdu przez pustynię i pieszych spacerów (dzienny dystans do pokonania samochodem to ok. 50-150km, w jednym samochodzie terenowym ok. 3-4 Uczestników, piesze wycieczki do 2 godzin), brak dostępu do prawdziwej toalety i duże wahania temperatur między dniem, a nocą (temperatury w dzień mogą dochodzić do 45 stopni, a nocy spadać poniżej zera).

Zdrowie. W Algierii nie ma zagrożenia malarią. Należy jednak liczyć się z możliwością rozstrojów żołądka spowodowanych zmianą diety. Dla bezpieczeństwa zalecamy szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, Wzw A i Wzw B. - szczegółowe informacje przesyłamy każdemu indywidualnie.

Noclegi. Noce spędzać będziemy w namiotach (ochotnicy pod rozgwieżdżonym niebem). Każdy z Uczestników będzie miał do swojej dyspozycji materac.

Wyżywienie. Dieta Tuaregów algierskich składa się głównie z ryżu, chleba oraz makaronu. Towarzyszą im sosy z warzyw i mięsa, choć na mięso nie zawsze można sobie pozwolić. Tuaregowie wypiekają chleb–tagila w piasku pustynnym i jedzą go pokruszonego z sosem. Będziemy mieli okazję taki chleb upiec i spróbować go podczas naszej wyprawy. Nieodłącznym elementem każdej przerwy na jedzenie będzie też tuareska herbata. Do naszej dyspozycji będzie kucharz, który będzie przygotowywał nasze posiłki.

Bagaż. Na wyprawę należy zabrać śpiwór, cieplejsze ubranie np. polar i długie spodnie oraz dobre buty za kostkę. Przyda się też odpowiedni zapas akumulatorów do aparatów fotograficznych (dostęp do energii elektrycznej będzie z przyczyn oczywistych utrudniony). - pełen spis przydatnych przedmiotów przesyłamy każdemu Uczestnikowi indywidualnie.

Proszę pamiętać, iż Algieria to kraj muzułmański. Tuaregowie są bardzo tolerancyjni, warto jednak przestrzegać pewnych zasad dotyczących ubioru i zachowania.

Zapraszamy tam, gdzie kończy się szlak!

Zespół Wagabundo Travel

Podobne projekty

Więcej projektów